Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

0
368

Bursa’da müze anlamında hem yeşillik alanda yürüyüş yapabileceğiniz hem de gezip öğreneceğiniz, üstüne yorgunluğunuzu atabileceğiniz bir kafesiyle müzenin de ötesinde bir aktivite diyebilirim, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesinidolaşmak.

Öncelikle;

Gibi soruların cevaplarını tıklayarak kısa yoldan öğrenebilirsiniz.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesine araç ile geldiyseniz müzenin üst tarafında otopark mevcut müzeye girişler de buradan yapılıyor. İlk girişte şehrin sıkışıklığından ve kasvetinden uzaklaştıran bir yapısı olduğunu anlıyorsunuz. İçerisi olabildiğince yeşil. Burası eski bir ipek fabrikasının 1998 – 2002 tarihlerinde onarılarak müze haline getirilmesi ile oluşturulmuş bir alan. Ayrıca alt tarafında Teraziler Ağırlıklar Ölçü Aletleri Sergisinin olduğu alan Umurbey HamamıKoç Vakfının finanse ettiği değişimle bugünkü halini almıştır.

Tofaş araba müzesinde at arabasından günümüz arabalarına kadar olan tüm arabalar sergilenmektedir. Arabalara, araç tarihine merakı olan herkesin mutlaka görmesi gereken ilgisini çekeceği bir alan. Bu alanda kronolojik olarak üretilen araçlar, eski anadoluda el emeği ile yapılmış at arabalarının örnekleri, hatta Bursa’da bir mezarda bulunan 2.6 00 yıllık savaş arabasını, yarışlarda kazanılan araçların kupaları görebilirsiniz.

Bu müze alanını gezdikten sonra alt tarafta yer alan Umurbey Hamamımın içinde yer alan Tofaş Sanat Galerisini gezebilirsiniz. Bu alandada bizi Teraziler Ağırlıklar Ölçü Aletleri Sergisi karşılıyor. İçeride en eski tarihlerde kullanılan birçok terazi modeli bulunuyor. Ağır yüklerin tartıldığı terazilerden tutunda en hassas kuyumcuların kullandığı terazilere kadar birçok gerçek örnek mevcut. Eskiden sokaklarda para ile çalışan tartılar pazarcıların kullandığı terazi modelleri birçok örnek daha.

Umurbey Hamamından da biraz bahsetmek gerekirse hamam 1430 yılında Timurtaş Paşa’nın oğlu Çelebi Mehmet ve II. Murat döneminin ünlü Emirlerinden Umur Bey tarafından yaptırılmıştır. Umurbey Hamamı kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlı bir ‘‘Tek’’ hamam olarak kayıtlara geçmiştir.

Kapalı müze alanlarını gezdikten sonra dışarıda bol bol fotoğraf çekinebilir yeşillikler arasında yürüyüş yapabilir oturup dinlenebilirsiniz. Ayrıca alan içerisinde çocuklu gelen aileler için çocuk parkıda mevcut. Buraya gelmişken Fayton kafeye oturmadan gitmekte olmaz, yeşillikler içerisinde insana gerçekten huzur veren kafede çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Neler Yapılır?
 • Müzeleri gezerek, kısa bir doğa gezintisi yapabilirsiniz.
 • Çok güzel Fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.
 • Doğa ile başbaşa fayton kafe de yorgunluğunuzu atabilirsiniz.
Ziyaret Saatleri?
 • Pazartesi günleri müze kapalıdır.
 • Diğer günler için tofaş anadolu arabaları müzesi kapanış saat: 17:00
 • Teraziler Ağırlıklar Ölçü Aletleri Sergisi : 18:00 saatine kadar açık.
Nasıl Gidilir?
 • Tofaş Anadolu Arabaları Müzesine nasıl gidilir nerede derseniz haritadan bakabilirsiniz.
 • Yol tarifi almak içinde buraya tıklayınız.

Eğer toplu taşıma ile gitmeyi düşünüyorsanız.

 • s1-s2 ile biraz yürüme mesafesi ile gidebilirsiniz
 • Mudanya’dan gidecekler f3 numaralı otobüs
 • Terminalden gidecekler de 94 numaralı otobüse binebilir.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Fotoğrafları:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here