Şapçı Şelalesi

0
0

Şapçı şelalesi, doğa yürüyüşünü sevenler, doğada kendini dinlemek isteyenler için en güzel noktalardan birisi. Şapçı şelalesi çok bilinmese de Mustafa Kemalpaşa’da şelale turu yapmak, fotoğraf çekmek isteyen kişilerin uğrak noktası. Şapçı şelalesine nasıl gidilir, nerede gibi tüm sorularınızın cevaplarını bu gezi yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle bu başlıklara tıklayarak kısa yoldan ilgili konulara erişebilirsiniz;

Şapçı Şelalesine Gitmeye Niyetlendiyseniz Bu Hususlara Dikkat Etmenizde Fayda Var:)
  • Şapçı şelalesinin yanına kadar araç ile gitmek istiyorsanız yakın zamanda bölgenin yağış almamış olmasına özen gösterin, yol çamurlaşabiliyor.
  • Eğer aracınız alçak bir arabaysa gitmenizi tavsiye etmiyorum.
  • Yürüyüş ile şapçı şelalesine gitmek isterseniz araç yolu üzerinden yürüyebilirsiniz, fakat yollar biraz ıssız sık kullanılan bir yol değil.
  • Rahat ayakkabı giymeye mutlaka özen gösterin.

Fotoğrafçılar İçin Öneriler;

  • Mutlaka tripotunuzu yanınıza alın uzun pozlama da mükemmel kareler yakalayacağınız eminim.
  • Filtreniz olmasa dahi gündüz vakti uzun pozlama çok rahatlıkla çekebilirsiniz.
Şapçı Şelalesi Hakkında Bilgi

Şapçı köyü meydanından ayrılan yol üzerinde olan şapçı şelalesi, yürüyüş yapmak isteyenler için kolay bir parkur. Yol üzerinde bulunan birçok çeşme ne kadar bereketli topraklarda gezdiğimizin ıspatı adeta. Orman içerisinde ıhlamur, meşe, karaağaç ve kayın ağaçlarını sık sık görmek mümkün. Orman mantar yönünden de çok zengin fakat ayırt edemediğimiz için sadece fotoğraflamakla kalıyoruz:)

İnternetteki bir kaç kaynak 15 m dese de şelale max 10m yüksekliğinde kesik kayalıklardan akmaktadır. Şapçı şelalesine yaz aylarında giderseniz suyun çok az akma ihtimali yüksek. Şapçı şelalesini fotoğraflamak için en iyi mevsim bence sonbahar. Fakat İlkbaharda da çok güzel kareler çekeceğinize eminim.

Şapçı Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Şapçı şelalesi yol bilgisini detaylı olarak bu yazımızda bulabilirsiniz. Tabelalara veya internetteki birçok kaynağa göre giderseniz bulmanız biraz zor olabilir. Yolda internet bağlantısı ara ara kesildiğinden dolayı konumu kaydetmeniz de veya bu yol tarifinin fotoğrafını çekmeniz de fayda var.

Bursa merkezden tarif etmek gerekirse İzmir yolu üzerinden Mustafa Kemalpaşa ilçesine doğru ilerleyin. Mustafa Kemalpaşa merkeze dönüş için tabela göreceksiniz buradan merkeze dönerek sırası ile Lütfiye, Hamidiye, Karaorman mahallelerinden geçerek tabelaları takip ederek Şapçı Köy merkezine gidin. Köye girdiğiniz vakit sola dönmeyin direk yukarı doğru ilerleyin. Bu yol sizi köy meydanına götürecektir.

Köy meydanına geldiğimizde karşımızda köy kahvesi varken sağa doğru dönüyoruz. Burada Şapçı şelalesi yön tabelası da mevcut. 100 m ilerledikten sonra yol ikiye ayrılıyor, burada soldaki yoldan devam ediyoruz, yol manzaraları bile gerçekten çok güzel. İnsanın her kareyi çekesi geliyor.

Bu yol boyunca devam ettikten sonra karşınıza fotoğrafta gördüğünüz 1. çeşme çıkacak buradan düz devam ediyoruz. Yol boyunca biraz daha ilerledikten sonra kuru akmayan çeşme var burası önemli çünkü buradan sağa dönmemiz gerekiyor. Çeşme üzerinde de tabela mevcut fakat araçla giderken göremeyebilirsiniz.

Buradan da sağa döndükten sonra aşağıda verdiğim harita üzerinde olan koordinatlarda durmanız gerekiyor. Şelalenin olduğu yerde keskin bir dönüş var fakat koordinatlara göre gitmezseniz şelaleyi bulmanız çok zor olabilir. Dönüşün oraya aracı uygun bir şekilde park edip şelaleye yürüyebilirsiniz (100m)

Şapçı Şelalesi Harita

Şapçı Şelalesi Koordinatları : Navigasyon veya haritalara ekleyebilmeniz için koordinatlarıda bu şekilde yazıyorum, direk kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

39.909472, 28.452369

Şapçı Şelalesi Yol Tarifi İçin İse Tıklayabilirsiniz. Fakat yol gözükmediğinden pek sağlıklı olmayabilir.

bursageziyorum.com büyük emek içerir! Sizde faydalı olabileceğini düşündüğünüz deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle yorum kısmından paylaşarak içeriğimizi zenginleştirmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflar:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here