Karacabey Longoz Ormanları Rehberi

1
7231

Bursa’da hala el değmemiş doğal bir yer hala var desek. Karacabey longozu bu nadir yerlerden bir tanesi. Kuş ve bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengin olan Karacabey longozu size keyifli bir doğa gezisi yaşatacak. Bursa’ da doğa gezisi yapacaksanız mutlaka gezi listenizde yer etmesi gereken bir yer. Bursa dışından buraya gelecekler de eminim pişman olmayacaklardır. İstanbul’ da buraya günü birlik gezi planlayan firmalar veya derneklerde mevcut. Karacabey longozu nerede? nasıl gidilir? neler yapılır? gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bu bilgilere üzerine tıklayarak kısa yoldan erişebilirsiniz.

Karacabey Longozu Hakkında Bilgi (Ansiklopedik bilgi değil gözünüz korkmasın:))

Karacabey Longozu Türkiye’ de bulunan 3 büyük longoz içerisinde en büyük 2. sıradadır. Karacabey longozu içerisinde 250 civarı kuş türü yaşamaktadır. Susurluk ırmağının denize dökülmesi ile biten yolculukta denize dökülmeden önceki son düzlükte denizin dalgalarının ve akarsuyun oluşturduğu kum seti nehrin denize dökülmesini engeller, denize dökülemeyen su yayılır ve Kocaçay Deltası ile Karacabey Longozunu oluşturur. Diğer adı ile su basar ormanı da denmekte.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

bursageziyorum (@bursa.geziyorum)’in paylaştığı bir gönderi ()

Karacabey longozunda ak pelikan, kara leylek, flamingo ve kuğu gibi nesli tehlike altına girebilecek türlerin de bulunduğu 12 kuş türü deltada ürüyor.

Karacabey Longozunda Neler Yapılır?
 • Doğa ile baş başa kalın kendinizi dinleyin.
 • Burada güzel bir kahvaltı ile güne başlayın.
 • Yürüyüş yapmak için çok ideal bir yer. (Buraya yürüyüş turları düzenleyen gruplar mevcut)
 • Karacabey Longozu kamp için çok ideal.
 • Bisiklet ile gezinti imkanınız varsa oda çok keyifli olacaktır.
 • Karacabey Longozu piknik için ideal bir yer. (Ateş yakmanızı tavsiye etmiyorum.)
Karacabey Longoz Ormanlarına Gitmeden Bunları Mutlaka Dikkate Alın;
 • İçeride herhangi bir büfe gibi bişe olmadığından suyunuzu, içeceklerinizi yaptığınız planınıza göre yiyeceklerinizi mutlaka yanınıza alın.
 • Lavabo ihtiyacınızı giderin.
 • Rahat bir şeyler giyinin.
 • Yanınızda fotoğraf makinesi bulundurun, eğer varsa tele objektifinizi yanınıza alın.
 • İlk iki maddeyi dikkate almazsanız longozdan dışarı çıkmak zorunda kalabilirsiniz:)
Karacabey Longozu Gezi Rehberi

Şunu net olarak söyleyebilirim ki eğer doğayı seviyorsanız buraya aşık olacaksınız. Bu denli doğal kalabilmiş ender yerlerden. Longoz ormanlarından içeri girdiğinizden itibaren size manda ve keçiler geziniz boyunca eşlik edecekler. Biz bu doğal bir ortamda kahvaltı için burayı tercih ettik, bu manzarada çay yudumlamak gerçekten çok keyifli.

Karacabey longozu içerisindeki yol güzergahını aklınızca canlandırmak için anlatmak gerekirse giriş yolundan geldiğinizde yol bir yerde sola ayrılacak. Buradan düz olarak devam ettiğimizde karşımıza Karacabey longozunun en geniş alanlarından biri çık. Burada bol bol fotoğraf çekebilir dinlenme molası verebilirsiniz. Ayrıca burası kamp için en ideal yerlerden. Bu yol 2 km kadar devam etmektedir. Buraya kadar görmüş olduğunuz manzaralardan farklı bir manzara yok. Yürüyüş için çok ideal bir yol. Araba ilede gidebilirsiniz. Ayrıca bu yolun sonu eğer kamp masa sandalyeniz varsa duraklama içinde iyi bir bölge olacaktır.

Sola ayrılan yol denize daha yakın olan taraf. Yol deniz kumu gibi. Bu yol üzerinde de yürüyüş yapmak bi hayli keyifli. Bu bölgede gübre böceklerini bol bol görebilirsiniz:) Gübre böcekleri Karacabey Longoz Ormanlarının ekosistemi için çok önemli bir canlı. Yerdeki hayvan pisliklerini yuvarlayacağı kıvama getirip taşıyarak belirlediği alana gömüyor böylece toprak doğal yollarla gübrelenmiş ve havalanmış oluyor. Bu böcekler kendi ağırlığının 240 katına kadar olan yükü taşıyabiliyorlarmış. O yüzden saygıyı hak ediyorlar. Onları ezmeden dikkat ederek yolumuza devam ediyoruz:)

Bu alanda dikkatinizi çekecek diğer canlıda: karabaş otu (lavanta olarakta bilinir). Sağlığa birçok faydası vardır. Bu bitki Karacabey longoz ormanlarında özellikle bu bölgede o kadar büyük bir alanda var ki harika fotolar çekebilirsiniz.

Yol boyunca ilerlediğimizde bir sonraki ziyaret alanımız “Kuş Gözlem Kulesi” Karacabey Longoz ormanlarında ki kuş gözlem kulesi burayı tepeden seyredebileceğiniz tek alan. (Burası yolun içinde kalıyor ve herhangi bir levha veya yer imi yok. Buranın haritadaki yerine aşağıdan bakabilirsiniz.) Hemen önündeki menderes tam fotoğraflık. Hani ben kuş göremiyorum diyebilirsiniz bunun için yazının başında belirttiğim 4. madde devreye giriyor:) Tele objektifiniz ve sabrınız yoksa manzarayı izleyip iniyoruz:)

Bu yoldan devam ettiğimizde karşımıza Dalyan gölü ve denizin muhteşem karşılaşmasını seyretmiş olacağız. Buradan sonra artık yol bitiyor. Buraya kadar araç ile gelmeyi düşünürseniz öncesinde çok yağış almışsa buranın kumu batabiliyor o yüzden dikkatli hareket etmenizde fayda var.

Karacabey Longoz Ormanında Kamp

Longoz kamp için uygun ortama sahip. Yukarıda belirttiğim hususlara (özellikle su) dikkat ederek gelebilirsiniz. Kamp kuranlarda ara ara oluyor.

Karacabey Longoz Ormanlarında Bunlara Mutlaka Dikkat Edin:

*Doğayı bir daha ki ziyaretimizde de temiz bulmak istiyorsak lütfen en ufak çöpümüzü bile bırakmayalım.

*Orman içeresindeki canlıları, bitkileri toplamayalım, koparmayalım.

Karacabey Longoz Ormanları Nerede? Nasıl Gidilir?
 • Karacabey Longozu Bursa merkezden 85km uzaklıkta yer almaktadır. İzmir yolu üzerinde 50 km gittikten sonra Seyran tabelasından içeri girin. Buradan sırası ile Hayırlar ve Bayramdere tabelalarını takip edin. Bayramdere’ ye geldiğiniz zaman sağlı sollu orman göreceksiniz bu yolun sonunda denize doğru aşşağı gidin yol bitiminde sağda a101 yer alıcak. a101 i gördüyseniz Karacabey Longozunun başındasınız demektir. Buradan alışverişinizi de yapabilirsiniz buradan sonra market yok. Buradan sonrası artık longoz yukarıda anlattığımız yerler için 3-4 km daha ilerlemeniz gerek. Google maps e yazıp gitmeyin konum yanlış, aşağıda vereceğim konumdan bulabilirsiniz. Yol manzaraları çok keyifli.
 • Toplu taşıma ile gitmek isteyenler için Uludağ Üniversitesi metro istasyonunda inin Yeniköy Boğaz minibüslerine binin. Longozun içine girmiyor, a101′ in bulunduğu alandan yürümeniz gerekiyor. Fiyat 15 TL.
 1.  Karacabey Longozu Yol Tarifi İçin Tıklayınız.
 2.  Karacabey Longozu Kuş Gözlem Kulesi Yol Tarifi İçin Tıklayınız.
 3.  Karacabey Longozu Dalyan Gölü Kıyısı İçin Tıklayınız.

*Aşağıdaki haritayı maps te açmak için sağ üst köşeye tıklayabilirsiniz.

Bonus 🙂

Buraya kadar gelmişken gün batımı da yakınsa günü batırmadan gitmek olmaz. Hem sahil yürüyüşü hem de güzel bir gün batımı için Yeniköy sahile gidip deniz/gün batımı ikilisinin keyfini sürebilirsiniz.

Fotoğraflar:

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here