İznik Yeraltı Mezarı Hipoje

0
1804

İznik benzerine az rastlanılan bir tarih şehri, öyle ki neresi kazılsa altından bir tarih çıkıyor. Bunun örneklerinden biride Yaraltı Mezarı. Hipoje denmesinde ki neden ise; Toprak altında inşa edilen mezar odalarına deniliyor olması. İçeriye giriş yasaklanmış olsa da yolunuz düşerse İznik gezilecek yerler listenize yeraltı mezarınıda ekleyebilirsiniz.

Öncelikle bu başlıklara tıklayarak kısa yoldan ilgili konulara erişebilirsiniz;

İznik Yeraltı Mezarı (Hipoje) Tarihi.
Bu gönderiyi Instagram’da gör

bursageziyorum (@bursa.geziyorum)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yakın zamanda tarlasını sürerken toprak altında büyük bir kaya parçasına rastlayın çiftçimiz durumu İznik Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirir ve kazı çalışmalarına hemen başlanır.  Mezar içerisinde o dönemin varlıklı ailesi olduğu düşünülen 1 erkek, 1 kadın ve 1 çocuk iskeletine rastlanır. Bu Yeraltı mezarından 3 cam kase, 1 altın taç, 4 koku şişesi ve 1 hediye sandığı, incelenmek üzere İznik Müze Müdürlüğü deposuna kaldırılır.

İznik Yeraltı Mezarının en önemli kılan unsurlardan biride diğer yaraltı mezarlarına göre daha süslü ve dataylarının bu denli günümüze kadar gelmesidir.  Tavan ve duvarları bitkisel ve geometrik motifler ve hayvan figürlerinden oluşan fresklerle dekorludur. Fresk tekniğinde yapılmış Bizans resim sanatının en güzel anıtsal örneklerinden biri olup, Hristiyan dini motiflerinin sembolik bir anlayış ile betimlenmesi bakımından önemli bir eserdir.

Şimdilerde burası ziyarete kapalı olup dışı koruma altına alınmıştır. Dışarıdan bakıldığında burada böyle bir eser olduğunu anlamanız mümkün değil. Yeraltı mezarının bu şekilde olmasının nedeni malesef define avcılarının işi. Burada kaçak olarak kazı yapıp yağma yapmaya çalışan insanlar binlerce yıllık tarihin veremediği zararı günümüzde bu şekilde vermişler. Turizme kazandırılması için ise çalışmalar sürüyor. Umarım gerekli bakım yapılır ve ziyaretçilere kapısını açar.

İznik Yer Altı Mazarı Nerede, Nasıl Gidilir?

İznik yeraltı mezarı nerede? Nasıl giderim diye soracak olursanız detaylı bir şekilde anlatayım.

  • Araç ile gidecekler için İznik merkezden tarif edecek olursam, İstanbul kapıdan çıkıp Elbeyli tabelalarını takip etmeniz gerekmekte. Elbeyli mahallesine gelmeden sağa doğru toprak bir yol göreceksiniz bu yola girdikten 200m sonra karşınızda olacak. (İznik merkezden 5km)
  • Topu taşıma ile gidecekler İznik merkezden Elbeyli tarafından geçen minibüslere binebilirsiniz veya yürüyerekte ortala 40 dk’da varabilirsiniz. (İznik merkezden 5km)
  •  Yol tarifi için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here