Eskikaraağaç Köyü (Leylekli Köyü)

0
2044

Eskikaraağaç Köyü diğer adı ile Leylek Köyü Karacabey ilçesine bağlı Bursa merkezden 45 km uzaklıkta adından da belli olduğu gibi leylekleriyle ünlü şirin bir köy. Leylek köyü denmesinin sebeplerinden biride sadece leyleklerin yaşam yerinin olmasının yanında köylülerin de leyleklerle bir bütün yaşam sürmeleri, hatta yiyeceklerini bölüşmeleri diyebiliriz. Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından da Avrupa Leylek Köyü ilan edilmiştir. Köy halkı geçimini balıkçılık ve tarım ile sağlamaktadır. Eskikaraağaç Köyü  Yeni yeni de turizme kazandırılmaktadır, çekilen dizilerin devamı gelir umarım diyorum.

Bu Başlıklara Hemen Ulaşın;

Eskikaraağaç Köyü (Leylek Köyü) ne Nasıl Gidilir?

Eskikaraağaç Köyü (Leylek Köyü) ne araba ile gelmek isterseniz, Bursa merkez den İzmir yolu istikametine devam ederken Gölyazı kavşağından da 5-6 km düz giderek eskikaraağaç köyü tabelası gördüğünüz yerin ilerisinden U dönüşü yaparak tekrar Eskikaraağaç Köyü tabelasından sağa içeri girmeniz gerekmekte, tabelalar küçük ve levhalar yetersiz olduğundan aşşağıda verdiğim haritadan yol tarifi almanız daha iyi olacaktır. Döndükten sonrada 2-3 km içeri yol boyu takip ettiğiniz zaman köy merkezine geleceksiniz.

Eskikaraağaç Köyü (Leylek Köyü) Gezi

Son zamanlarda Gölyazı’nın çok kalabalık olması ve uzun süren altyapı çalışmaları insanın canını sıkıyordu. Eskikaraağaç Köyü’ ne Gölyazı’ nın keşfedilmemiş sakin hali diyebiliriz. Alternatif olarak kesinlikle değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Eskikaraağaç Köyü (Leylek Köyü) ne geldiğinizde köyün girişindeki parkın içinde, kuş gözlem kulesi bulunmaktadır, fotoğrafçılığa ilginiz var ve zoom objektifiniz varsa çok güzel kareler yakalayabilirsiniz. Köyde göl kenarında köyün çevresi boyunca yürüyüş parkuru da bulunmakta, gün batımına doğru gelip köyün çevresini turlayabilirsiniz çok keyif alacağınızdan eminim. Köy çok fazla turizm yönünde gelişmiş değil, köyü güzel kılanda bu zaten.

Gölyazıda olduğu kadar burada da gün batımı oldukça güzel buraya gelmek için en iyi saatte ikindi sonrası zaten. Sıcaklarda öğle vakti buraya gelmek hiç iyi bir fikir olmayabilir.

Dinlenmek içinde şirin bir kafesi var köyün, gün batımına yakın gidip çayınızı yudumlayabilir veya yemek yiyebilirsiniz. Buranın konumu için tıklayınız.

Ayrıca her yıl mayıs ayının sonunda “Leylek Festivali” düzenlenmektedir.

Eskikaraağaç Köyü (Leylek Köyü) nerede?
  • Bursa – İzmir yolu üzerinde İzmir istikametinde Gölyazı dönüşünün 5-6 km ilerisinden U dönüşü yaparak Eskikaraağaç tabelasından içeri girerek köye ulaşabilirsiniz. Tabelalar küçük olduğundan dönüşleri kaçırabilirsiniz o yüzden navigasyonla gitmenizi öneririm. Yol Tarifi için tıklayabilirsiniz.
  • Toplu ulaşım için şuan maalesef bir seçenek mevcut değil.
  • Şehriyar tesislerine gitmek için köy girişinde park göreceksiniz oradan sağa aşağıya indiğinizde yolun bitiminde sağa dönün. Yol tarifi için ise tıklayabilirsiniz.

Fotoğraflar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here