Emir Sultan Cami ve Türbesi

0
1102

Bursa’nın simgelerinden ve inanç turizmi açısından şehrin en önemli ziyaret noktalarındandır. Sünnet olan çocuklar sünnet olmadan önce buraya getirilir ve Emir Sultan Hazretlerinin ruhuna dua ettirilir. Manevi olarak İstanbullulara Eyüp Sultan ne ifade ediyorsa, Bursalılara da Emir Sultan aynı şeyi ifade eder. Emir Sultan Külliyesi; cami, onun arka tarafında türbe ve karşısında da hamamdan oluşmaktadır. O hamamın arka tarafında da Emir Sultan Kur’an Kursu bulunmakta, burada hafız yetiştirmenin yanı sıra, orta öğretim öğrencilerine de din eğitimi verilmektedir. Emir Sultan Cami, etrafı mezarlıklarla çevrili olduğu için sade bir görünüme sahiptir.

Öncelikle;

Emir Sultan Hayatı.

Peygamber Efendimizin soyundan gelen Emir Sultan Hz. 1368 Yılında Buhara’da Doğdu. Küçük yaşında babasından eğitim aldı. On dokuz- yirmi yaşlarında iken bir kervana katılarak Mekke‘ye gitti. Hac görevini yaptı. Niyeti, o yörelerde kalmaktı. Fakat gördüğü rüya üzerine bir süre oralarda kaldıktan sonra Anadolu’ya geçti. Karaman, Kütahya ve İnegöl yoluyla Bursa’ya geldi. Gökdere yakınında bir yerlerde ikamet etmeye başladı. Gökdere yakınlarında bulunan evinde ibadet ve takva içinde bir sofi, yani Allah dostu olarak hayatını sürdürmeye başladı. Bir süre sonra ünü çevreye yayıldı. Müridlerinin yanı sıra Bursa’nın ileri gelenleri ile de ilişki kurdu. Daha sonra Somuncu Baba ile de temasları oldu. Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Hatun ile evlendi ve üç çocukları oldu. Ankara Savaşında Timur’un askerlerinin Bursa’yı işgalinde tutsak alınarak Timur’a götürüldü. Ancak Timur tarafından serbest bırakıldı ve Bursa’ya tekrar döndü. Fetret Devri’nde Bayezid’in oğullarından da saygı gördü. 1422’ de 2. Murad’ın İstanbul kuşatmasına katıldı. Ölüm tarihi üzerinde bazı değişik görüşler bulunmakla birlikte 1429 yılında veba salgınında yaşamını yitirdiği söylenir.

Emir Sultan Camii

Emir Sultan’ın eşi, Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Hatun tarafından 1. Murat devrinde yaptırılan eserdir. Bursa’nın en önemli tarihi yapılarından biri olan Emir Sultan Camii’si tek kubbeli olarak inşa edilmiştir. Avlusu cami ve türbelerinden daha büyüktür ve daha geniştir. Caminin üst kata sadece dışarıdan girilir. Caminin içinde Dikkatlice bakarsanız içeride hat sanatına ait örnekler yoktur. Sade olarak yapılmıştır. Yazısız bir minberi olup üst bölümde ve taç kısmında yazı bulunmaktadır. Cami dikdörtgen biçimde olup küçük bir camidir. Fakat yüksek ve pencereleri fazla olduğundan gayet aydınlıktır. Pencerelerin etrafı motiflerle süslü olup,  Mihrapta da 17. yy. ait İznik Çinileri vardır. Avluda görülen şadırvan abdest alındığı ve dinlenmelerin yapıldığı yerdir.

Emir Sultan Türbesi.

Şadırvanın kuzey kısmında Emir Sultan Türbesi bulunmaktadır. Türbe içinde Emir Sultanın yanı sıra eşi Hundi Fatma Hatun ile oğlu Emir Ali ve iki kızının sandukası bulunmaktadır. Emir Sultan Hazretlerinin mezarı veya sandukası diğerlerine göre çok büyük ve  heybetli bir görünüme sahiptir. Bu türbe avlu yüzeyinden bir metre kadar aşağıda bulunmaktadır. 1868 yılında Abdülaziz Han tarafından yaptırılmıştır. Sekizgen bir plana sahip olup üstü kubbe ile örtülüdür. Bu türbenin Sultan Abdülaziz tarafından yeniden yaptırıldığını belirten on sekiz beyitlik bir yazı vardır, yazı içeri baktığımız pencerenin üstündedir.  Onun üstünde de padişahın tuğrası yani imzası mevcuttur.

Emir Sultan; mezarlıklar bölgesi, selviler ve çınarlar hemen merdivenlerin alt tarafında sanat güneşimiz Zeki Müren’in mezarı bulunmaktadır. Buraya kadar gelmişken  Zeki Müren’in mezarı sütunlar üzerine oturan kubbe görünümlü bronzdan süslemelerle örtülüdür.

Nasıl Gidilir?

Emir Sultan şehrin hemen hemen merkezi konumunda kalmaktadır. Bu yüzdende ulaşım kolaydır. Birçok otobüs geçmektedir. Tam önü olmasa da Setbaşı’nda inip 10 dk yürüme mesafesi ile de gidilebilir. Araba ile gelenler için durum daha sıkıntıntılı, park probleminin en çok olduğu konumlardan biri.

Otobüsle gelecekler için; 

  • Terminalden 99
  • Mudanya, Güzelyalı dan F2

Araba ile gelecekler için;

  • Yol tarifi için tıklayın.
  • Park etmek için ise Emir Sultandaki alan dolu ise mezarlığın aradan aşağıya doğru inip bir alt caddelere parkedebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here