Ayvaini Mağarası

0
1201

Bursa’nın saklı cenneti dedikleri yerler vardırya Ayvaini Mağarası bunun hakkını sonuna kadar veriyor 🙂 Ayvaini mağarası, içinde bir çok gizemi barındıran dışında da bi okadar insanı rahatlatan atmosferi ile mutlaka gidilmesi gereken el değmemiş duraklardan birtanesi.

Öncelikle;

Ayvaini Mağarasını Tanıyalım

Ayvaini mağarası Türkiye’nin en uzun 7. Mağarasıdır. 2 girişi vardır. 1. ve tercih edilen girişi Nilüfer ilçeşine bağlı Ayva köyündedir. 2. Girişide Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Kazanpınar’da bulunmaktadır. Mağara uzunluğu 5.5 km dir. İçinden geçen karadonlu deresi mağara içinde 60 dan fazla irili ufaklı gölet oluşturmuş mağaranın 2.500 mt si ise sular altındadır. Mağara içerisinde likitler. Duvar damlataşları ve sarkıtlar tam bir doğal güzelliktedir. Mağara kendi içinde de bazı canlılara ev sahipliği yapmaktadır. Yarasalar, yengeçler, çiyan, kurbağa ve tatlı su karidesleri Ayvaini Mağarasının  sakinleridir.

Ayvaini mağarasına maalesef giriş kolay değil fotoğraflarla da bunu anlatacağım bunu şimdiden bilmenizde fayda var. Bursa’nın saklı cennetlerinden biri olmasının hakkını gerçekten veriyor.

Ayvaini Mağarasına nasıl gidilir?

Bursa merkezden tarif edecek olursak İzmir yolu üzerinde Başköy kavşağından (Gölyazı dönüşüne gelmeden) içeri girerek Ayva Köyü tabelalarını takip etmeniz gerekmekte. Yolda gerekli tabelalar var. Yol boyunca sizi doğanın sessizliği ve Gölyazı’nın mükemmel manzarası bekliyor olacak.

Ayvaini köyüne geldikten sonra köyiçinde cami ve çayocağı var, caminin sağ tarafındaki dar yoldan ilerleyince 100 mt sonra yol bitiyor buraya aracı parkedebilirsiniz. Haritada görmek için tıklayınız.

Uzun yol bitti fakat  zor olan yol şimdi başlıyor:) sağ taraftan yukarı patika yol gidiyor bu yoldan devam etmemiz gerek fakat şunu söylemeliyim ki çıkış gerçekten çok riskli, eğer yükseklik korkunuz varsa veya kendinize güvenemiyorsanız çıkmanızı tavsiye etmem. Ben riske atmadım ve son geçiş noktası çok daha riskli olduğundan geri döndüm. Bahar ayında suyunda artmasından dolayı mağara içine geçiş mümkün olmuyor. Eğer mağara içine geçmek istiyorsanız profesyonel dağcı olmanız ve ekipmanlarınızın tam olması şart ve bunun için tercihen suyun az olduğu yaz ayında gitmek daha isabetli olacaktır. Her ne kadar giremesemde drone ile havadan fotoğrafladım:)

Neler Yapılır?

Çıkmayı başarabilirseniz derenin mağaradaki uzun yolculuğunun çıkışını bizzat gözlemleyebilirsiniz. Eğer çıkamazsanız da çok üzülmenize gerek yok, aşşağıda sizi bu güzelliklerin devamı bekliyor olacak. Çıktığımız patika yola girmeden düz gittiğimizde yukarıdan düşen suyun oluşturduğu şelaleyi göreceğiz. Taşlardan karşıya geçerek fotoğrafladığım alanda doğayla baş başa kalabilir bu el değmemiş güzellikleri izleyebilir ve fotoğraflayabilirsiniz. Köye girerken “Su Ayva’dan içilir” yazısını göreceksiniz o su tam oradaki çeşmeden akıyor, su içmeden gitmek olmaz gerçekten güzel suyu var köyün. Şunu da belirtmekte fayda var piknik yapılabilecek herhangi bir alan yok, belediye henüz hiçbir çalışma yapmış değil.

Ayvaini Mağarası Nerede?

Araba ile gelecekler için yol tarifi için tıklayınız. İzmir yolu istikametinde Gölyazı dönüşüne gelmeden “Başköy” tabelasından içeri girip Ayva Köyüne kadar gelmeniz gerek. Yollar çok kötü değil.

Aracı olmayanlar için 7/B hattı ile Fadıllı mahallesinden Ayva Mahallesine geçilebilir. Yol Güzergahı için tıklıyınız.

Fotoğraflar :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here