Aras Şelalesi

0
2936

Doğayı, yürümeyi seviyorsanız Aras Şelalesi tam istediğiniz bir rota. Kayaların arasından mağaradan dökülen sular bize 1900 rakımdaki bu güzel  Aras Şelalesini oluşturuyor. Sizde bu doğal güzelliği merak ediyor, nasıl giderim diye düşünüyorsanız bu gezi yazımızda bunların hepsini detaylı olarak anlatacağız. Bursa’da doğa gezisi yapmayı düşünüyorsanız burayı listenize eklemenizde fayda var.

Öncelikle bu başlıklara tıklayarak kısa yoldan ilgili konulara erişebilirsiniz;

Öncelikle yürüyüşümüze başlamadan önce Ketenli Yaylasi – Aras Şelalesi parkurumuz için dikkat edilmesi gereken hususları yazalım istedik.
  • Havanın serin olacağını ve yürüyüş sırasında terleyebilme ihtimalinizin yüksek olduğunu varsayarsak buna uygun kıyafetler yanınızda bulundurun.
  • Ufakta olsa sırt çantası alın elinizde bir şey taşımamaya özen gösterin. Çıkış yolu kozalak ve dallardan ötürü kaygan olabiliyor.
  • Parkur boyunca çeşme olmadığından yanınıza su almanızda fayda var.
  • İmkanınız varsa yanınıza doğa yürüyüşü batonu alın. Bu yoksa bulacağınız bir dalla da yürüyüşünüzdeki yükü hafifletebilirsiniz.
  • Sandalet veya rahat edemeyeceğiniz ayakkabılar giymeyin.
  • Yağışlı günde de çıkmanızı pek tavsiye etmiyorum. Yol epey zorlayabilir.
Ketenli Yayla – Aras Şelalesi Yürüyüş Parkuru

Aras Şelalesine gitmek için aracımız ile gidebildiğimiz son noktaya yani ketenli yaylasına kadar gitmeyi tercih ettik (Buraya kadarki yol tarifini aşağıda anlatmış olacağız.). Yürüyüş rotanızı uzatmak isterseniz Soğukpınar Köyü içine aracınızı park edip, ortalama 5 km kadar yürümeniz ve Ketenli Yaylaya gelmeniz gerekmekte. Bu yürüyüşten sonra Aras Şelalesi yolları epey zorlayabilir, dikkate almakta fayda var.

Ketenli Yaylaya aracımızı park ettik ve daha başlamadan yol ikiye ayrılıyor. Burada Buski’ nin su deposu ve çeşme var bunun olduğu yerden ormanın içine doğru gidiyoruz. Burada uzatılan çeşmeye pek güvenmemek gerek bazen akıyor bazen akmıyor. Ormanın içinde dik bir yokuş bizi bekliyor. Yerlerde bulunan kozalak ve dallar yürüyüşü dahada zorlaştırıyor. Yolu kaybetmemek için kaya ve ağaçlar üzerindeki kırmızı-beyaz çizgilere mutlaka dikkat edin. Ortalama bi 500 m sonra Aras Şelalesi tabelası karşımıza çıkacak. Bu tebaladan sonrada 2.1 km yürüyoruz.

Yol üzerinde bir çok mantar görebilirsiniz, zehirli bir çok mantarda mevcut o yüzden dikkat etmek gerek. Yürüyüş sırasında yıkılmış bir çok ağaç görüyoruz. Doğanın da kendini yenilediğinin ıspatı adete burası.

Parkurun sonuna doğru birden hava ısınıyor ve çok güzel bir sonbahar manzarası karşımızda.

Buradan da ilerledikten sonra ormanlık alan bitiyor. Yorgunluk kendini gösteriyor:) Burada artık Aras Şelalesinden dökülen suların oluşturduğu dere karşımıza çıkıyor. Ve işte bana göre yürüyüşün en yorucu kısmı bu son 300 m. Bu kadar enerji harcamışken oynak taşların üzerinden gitmesi iyice yoruyor. Her adımda kaçışan kertenkeleler görmek mümkün. Hatta bu kadarını bir arada sanırım daha önce görmemiştim.

Biraz daha ilerledikçe sonunda Aras Şelalesi görülüyor. Burada bol bol fotoğraf çekebilir yolun yorgunluğunu atabilirsiniz. Yanınızda yiyecek bir şeyler getirdiyseniz ki bence mutlaka getirin, bu serin ve doğal yerde bir şeyler yemek çok keyifli oluyor. Şurada bir ağaç gölgesi olsa ne güzel olurdu demeden de geçemiyor insan:) Taşların üstü pek rahatta gelmeyebilir ama olsun. Hatta mutlaka bu akan suyun tadına bakın bu lezzetli suyu bol bol için:) Burada yeteri kadar vakit geçirdikten sonra artık geri dönme vakti.

Aras Şelalesi Özet Yol Bilgisi

Ketenli yayla – aras şelalesi ortalama 2,5 km lik bir parkur. Dinlenerek çıkmayı tercih ederseniz 1,5 saat sürüyor. İnişi molasız yaparsanız oda 1 saat sürüyor.

Ketenli yayla – Aras şelalesi parkurunun aklınızda canlanması için adım sayarın bilgilerini de buraya ekleyeyim. Harita üzerindeki mesafeye baktığım da bu bilgiler hemen hemen tutuyor.

Aras Şelalesi – Ketenli Yayla Nerede? Nasıl Gidilir?

Ketenli Yayladan Aras Şelalesine nasıl gidilir detaylı olarak yukarıda anlatmıştık. Şimdi gelelim Ketenli Yaylaya nasıl gidileceğine. Tüm alternatif yol güzergahları ile anlatacağım.

Araç ile gelecekler için güzergah 1 : Şehir merkezinden tarif etmem gerekirse buradan Ankara yolu üzerinden Acemler kavşağına gelin, buradan Çekirge – Uludağ tabelalarını takip ederek Çekirge’ ye çıkın burada tekrar Uludağ tabelalarını sık sık göreceksiniz. İnkaya Çınarı’ nın önünden de geçtikten sonra Uludağ tabelalarını takip ediyoruz. Burada yanlış yola girme ihtimaliniz pek yok. Ortalama 30 km sonra Uludağ Milli Park Giriş gişelerine gelmeden 100 m önce Soğukpınar , Bağlı tabelalarını göreceksiniz. Gişelerden girmeden bu yola yani sağa sapıyoruz. Buradan sırası ile Bağlı köyü piknik alanı, Karacakaya dolum tesisi, ve son olarakta çıkışta kalan okuluda geçiyoruz.

Buradan biraz daha ilerlediğimizde fotoğrafta gördüğünüz orman yoluna girmeniz gerekmekte.(Bu yol dönüşünüzde herhangi bir tabela yok.)  Bu yolda biraz ilerledikten sonra sola sert dönüş var  bu yolda ilerleyin tekrar bi dönüşle daha karşılaşacaksınız. Buradan sağa yukarı çıkıyoruz. Bu yol dönüşünde bilgilendirme levhası mevcut. Buradan sonra yol biraz daha bozuluyor. Sağda Orman müdürlüğüne ait terk edilmiş bir bina gördüysek çok yaklaştık demektir. İleride ketenli yaylayı göreceğiz.

Araç ile gelecekler için güzergah 2 : Tekrar Şehir merkezinden tarif ediyorum fakat bu güzergah şehrin batısında yaşayan veya şehir dışından gelipte Bursa’nın batısından girenler için daha yakın. İzmir yolu üzerinden Orhaneli – Keles kavşağına gelin, buradan Keles Tabelalarını takip edin dümdüz ilerleyin. Doğancı barajı, Çaybaşı göreceğiniz yerlerden. Çaybaşı mahallesini geçtikten sonra Nilüfer barajını göreceksiniz, barajı geçmeden Soğukpınar ve Karacakaya dolum tesisi tabelasını göreceksiniz. Buradan sola dönerek Soğukpınar yoluna girin. Buradan biraz daha ilerlediğimizde (2,5 km) fotoğrafta gördüğünüz orman yoluna girmeniz gerekmekte.(Bu yol dönüşünüzde herhangi bir tabela yok.)  Bu yolda biraz ilerledikten sonra sola sert dönüş var bu yolda ilerleyin tekrar bi dönüşle daha karşılaşacaksınız. Buradan sağa yukarı çıkıyoruz. Bu yol dönüşünde bilgilendirme levhası mevcut. Buradan sonra yol biraz daha bozuluyor. Sağda Orman müdürlüğüne ait terk edilmiş bir bina gördüysek çok yaklaştık demektir. İleride ketenli yaylayı göreceğiz.

  • Güzergah 1 : 47 km. çok fazla dönüş mevcut.
  • Güzergah 2 : 51 km. güzergah 1’e göre daha düz.

Şehir dışından gelecek olanlar hangi yolu kullanmalıyım derseniz. Şehrin batı tarafından gelecekler “güzergah 2” çok daha yakın. Doğu tarafından gelecekler içinde 2 yi tavsiye ederim. “Güzergah 1” 4 km yakın fakat yol çok dönemeçli olduğundan gidiş süresi daha uzun, bunu da göz önüne almakta fayda var.

Ketenli Yayla – Aras Şelalesi yol tarifini kaybolmanıza mahal vermeden detaylı olarak anlattım:) Yol üzeri internet çekmeyebiliyor, bu yüzden bu sayfayı çevrimdışı kaydetmenizde fayda olabilir.

Lütfen sizde Ketenli Yayla – Aras Şelalesi yazımızı zenginleştirin ve herkesin faydalanabilmesi için geziniz ile ilgili yorum yazmayı unutmayın! 

Fotoğraflar:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here