1. Murad Hüdavendigar Külliyesi

0
375

Bu gezimizde Osmanlı’nın 3. Padişahı 1. Murat’ın da kabrinin içinde olduğu 1. Murat Hüdavendigar Külliyesinin tarihini, yapısını, 1. Murat’ın tarihi kişiliğini keşfedeceğiz . Bursa gezilecek yerler listenize mutlaka burayı da ekleyin. Öncelikle sesli rehberimiz ile ziyaret yapmak isteyenler kulaklıklarını hazır bulundursunlar:)

Öncelikle

Bu soruların cevaplarına üzerine tıklayarak kısa yoldan gidebilirsiniz.

Burası Osmanlı zamanında şehrin dışında kalmış temiz havası ile en güzel mevkilerin başında gelirdi. Şimdide özellikle yaz aylarında gelip ön tarafındaki kafelerde manzaraya karşı çayımızı yudumlamakta bir o kadar keyifli. Tarihte ise 1890’da bir kolera salgını dolayısıyla Bursa’ya görevlendirilen doktor Şerafettin Mağmumi anılarında Çekirge’yi şöyle anlatır: “Çekirge, kentin yazlığı olup, Bursa’nın Çamlıcası denilmeye değer, arabayla 1 saat uzaklıkta (at arabasıyla) ve kaplıcalarıyla ünlüdür. Düzgün sokakları, süslü köşkleri, 70 hanelik bir mahallesi vardır. Mevkisi, görüntüsü, güzelliği ve bir dereceye kadar Keşiş yani Uludağ yönünden kurtulduğu için temiz havası kendisine özel bir itibar yaratıyor. En yüksek noktasında Sultan Murat Hüdavendigar’ın Camii Şerif’i ve Türbeleri de onurunu tamamlıyor. Etrafı medresedir.” Der. Büyük ihtimalle geçmişte Bursa’nın en elit güzel yerleri burasıydı 🙂

Sol tarafta tuvaletler olarak görülen yer eskiden bekarlar hamamı olarak kullanılmaktaydı. Burada bekarlar bedava banyo yaparlardı.

1.Murat Hüdavendigar Cami

1.Murat Cami önüne geliyoruz. Osmanlı sultanı 1. Murat tarafından 1366 yılında yaptırılmıştır. Cami müştemilatına ait toplam alan 2006 metre kare olup, iç alanı 692 metre karedir. Alt katı cami, üst katı medrese olarak düzenlenen yapı, Bursa’nın önemli tarihi eserlerindendir. Üst katı 1914 tarihine kadar medrese olarak faaliyet göstermiş, daha sonraları askeri maksatla ve yurt olarak kullanılmıştır. Osmanlı krokilerine göre imaret olarak anılan caminin yapımında taş, tuğla ve Bizans devrinden kalma devşirme malzeme kullanılmıştır. Yapıda yoğun olarak Bizans dönemi devşirme yapı malzemesinin kullanılması cami ve medresenin, kiliseden bozma ya da eski bir Bizans sarayından dönüştürülmüş olduğu yahut da mimarının Frenk veya Rum olduğu gibi görüşlerin ağırlık kazanmasında önemli rol oynamıştır. Türk araştırmacılar yapının, Bizans yapısı olmadığını; Bizans yapı ustaları tarafından yapıldığı için bu özellikleri içerdiğini savunurlar Yapının Üstü medrese, giriş Muradiye Camii’nin girişi gibi. Alt kata basık tonozla örtülü kısımdan girilir. Bunun iki yanında üst kata çıkışı sağlayan merdivenler vardır.

Ayakkabılarımızı poşetlerimize koyup, cami içine havuzun yanına geliyoruz. Yukarı baktığımızda buranın kubbeli ve tonozlu uzun bir meydandan ibaret olduğunu anlıyoruz. Sağlı sollu eyvanları mevcuttur. Bunlar da tonozla örtülüdür. Tonoz ile kubbenin anlamlarını ve farkını bunlara bakarak tahmin edebiliriz. Eyvanların yan taraflarında 2 tane oda vardır. Bu odalar şu anda ibadet için kullanılmakta olup, eskiden medrese öğrencilerinin öğrenim gördüğü ya da hafızların Kur’an okuduğu yerlerdi. Süsleme sanatı hemen hemen hiç yoktur. Güneye doğru giderken ilk cemaat yerinin 5 basamaklı bir merdivenle çıkılan yüksekçe bir yer olduğunu anlıyoruz. Ve merdivenlerden çıkıyoruz. Minberi sağ tarafımızda. Orijinal olmayıp aslına benzer şekilde yapılmıştır. Mihrap, diğer camilerden ayrı olarak duvardan içeriye doğru girmiş, ufak eyvan şeklindedir. Mihrabın etrafında hat sanatını, üst tarafında birbirine simetrik olarak çiçek resimlerini görebiliriz. Mihrabın iki tarafında şamdanlar, mihraba baktığımızda sol tarafta vaazın yapıldığı kürsü. Caminin duvarları oldukça kalın inşa edilmiştir.  Geriye dönüp aşağıya doğru gittiğimizde tam karşımızda, giriş kapısının üstünde tahta oymalarla bezeli balkon görünümlü yer; hünkar mahfili. Padişahın ve padişah ailesinin namaz kıldığı yeri görüyoruz.

Camiden çıktığımızda karşımızda 1.Murat Hüdavendigar’ın kabrinin olduğu türbe bulunmakta.

1.Murat
1.Murat’ın özelliklerinden ve kısaca hayatından bahsetmemiz gerekirse, 1. Murat, diğer Osmanlı sultanlarından farklı olarak savaş meydanında şehit edilmiştir. 1326 da Bursa’da doğdu yani Bursa’nın fethedildiği yıl. Babası Orhan Gazi, annesi Bizans prenseslerinden Nilüfer Hatun’dur. Ayrıca annesinin Rum olması, Timur’un Osmanlı ailesinin Türklüğünü kabul etmemesi sonucunu doğurmuş ve gelişen diğer olaylar Ankara Savaşı’na sebep olmuştur. Fakat Nilüfer Hatun kendi isteğiyle Müslüman olmuş biridir. Sultan 1. Murat Bizans kilisesine göre bir kafir ve Hz. İsa düşmanı olarak görülse de, fethettiği yerlerde yaşayan Hıristiyan halka, Papa’dan daha iyi davrandığı için, onların sevgisini kazanmıştı. Bunun kanıtı, onun zamanında sadece Bursa’da 3 kilise ve bir Sinagog yapılmış olmasıdır. Ancak bunlardan hiç biri günümüze ulaşmamıştır. 1. Murat’ın diğer özelliklerinden bir de  “Topçu Ocağı”nı kurdurmuş olmasıdır. Topçu Ocağı’nı kurdurmuş olması, topun kendisi tarafından ilk defa kullanıldığının kanıtıdır. Topları Tophane’de görmüştük. Sultan Murat bizzat katıldığı 37 savaşın hepsini kazanmıştır ve en son katıldığı savaş olan 1. Kosova Savaşı’nda savaş alanını gezerken Sırp Kralı’nın damadı tarafından hançerlenerek şehit edilmiştir.
1.Murat Hüdavendigar Türbesi.

1.Murat’ıda kısaca tanıdıktan sonra türbeye giriyoruz. Bu türbeyi Yıldırım Bayezid yaptırmıştır. Sonraki yıllarda geniş tahripler görmüş, eski temelleri üzerine ikinci kez inşa edilmiştir. Kare planlıdır. Ortada sekiz sütunun taşıdığı kemerler üzerindeki sekizgen kasnakla kubbe oturtulmuştur. Kubbenin etrafında, türbeyi örten tonozlar kurşunla kaplıdır. Merkezde pirinç parmaklıklı 1. Murat’ın sandukasının bir tarafında torun Süleyman Çelebi, diğer tarafında Emir Süleyman’ın oğlu Orhan, pencere kenarında Hüdavendigar’ın oğlu Yakup Çelebi gömülüdür. Diğer sandukaların kime ait olduğu bilinmemektedir. Türbeden çıktığımızda bahçe kapısına doğru yine sol tarafta Çekirge Semti’nden Çanakkale Savaşlarında şehit olan vatandaşlarımızın isimlerinin yazılı olduğu kitabe bulunmaktadır.

Tarihi gezimizi bitiriyoruz, hemen gidiyor muyuz hayır!:) burada manzaraya karşı bi çay/kahve içmeden gitmek olmaz. Hem yorgunluğumuzu atmak hem de Bursa’yı izlemek için çok güzel bir fırsat. Tarihimizi daha çok kişiye tanıtmak için yazımızı paylaşmayı unutmayın:)

Nasıl Gidilir?

1.Murat Hüdavendigar’a nasıl gidilir nerede derseniz aşağıdaki haritadan bakabilirsiniz.

Eğer toplu taşıma ile gitmeyi düşünüyorsanız.

  • Merinos metro istasyonunun önünden 19/C ye,
  • Merkezden 3/C ye veya
  • Veya çekirge yazan tüm otobüslere binip gelebilirsiniz. Ulaşım yönünden rahat gelebilirsiniz.

Fotoğraflar:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here